Atkins Diyeti- Zayıflamak İçin Dr. Atkins’e Güvenin

Atkins Diyeti- Zayıflamak İçin Dr. Atkins’e Güvenin

1930-2003 yılları arasında yaşamış Amerikalı bir doktor olan Dr. Atkins karbonhidrat kaynaklarının sınırlandırdığı Atkins diyeti çalışmasını bir kitapla taçlandırmıştır. Sağlıklı yağlar, lifli sebzeler ve protein alımı, bu diyetin çatısını oluşturmaktadır. Atkins’e göre vücudun enerji ihtiyacı karbonhidrat ve yağ alımı ile karşılanmalıdır. Bu şekilde vücut yağ yakmaya başlayacaktır. Protein bazlı beslenme ise uzun süreli tokluk hissi verecektir. Bu da iştah azalması ve düşük kalori anlamına gelecektir.

Atkins Diyeti Listesi

İndüksiyon, dengeleme, ince ayar ve bakım adı altında toplam 4 aşamadan oluşan Atkins diyeti kapsamında birinci aşama 20 gün sürelidir. Günde 20 gramın altında karbonhidrat tüketimi söz konusudur. Bazıları bu aşamayı 2 hafta kadar uygulamakta ve tavsiye etmektedir. Yeşil yapraklı sebze tüketimi bu dönemin öne çıkan özelliğidir. Protein ve yağ bakımından zengin gıdalar tüketilmelidir. İkinci aşamada fındık, az miktarda meyve ve düşük karbonhidratlı sebze bulunuyor. Ancak bunlar teker teker tüketilmelidir. Üçüncü aşama hedef kiloya yaklaşma dönemidir. Kilo kaybı yavaşlayıncaya dek karbonhidrat alımı sürdürülmelidir. Dördüncü ve son aşama ise koruma evresi niteliği taşıyor. Tüketilmesi gereken karbonhidrat miktarı vücudun, kilo kaybetmeden tüketeceği orandadır. Bu süreçte sığır, tavuk, kuzu eti, pastırma ve sucuk, tüketilmesi gereken et ve et ürünlerini oluşturuyor. Süt ve süt ürünleri arasında tam yağlı yoğurt, süt, kaşar, peynir, ayran, krema, tereyağı, krem peynir bulunuyor. Yumurta tüketimi serbesttir. Ispanak, brokoli, kuşkonmaz, pırasa, enginar, Brüksel lahanası, kereviz, kabak, patlıcan ve domates gibi düşük karbonhidratlı sebze tüketimine önem vermek gerekiyor. Badem, ceviz, ay çiçeği çekirdeği ve ceviz ise tüketilmesi gereken kuruyemişlerdir. Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı, avokado yağı da tüketilecek sağlıklı yağları oluşturmaktadır. Şeker, tahıllar, bitkisel yağlar, yüksek karbonhidratlı sebzeler ve yüksek karbonhidratlı meyveler, baklagiller bu dönemin yasaklılar listesinde bulunan besinleri teşkil etmektedir.

atkins diyeti nasıl yapılır

Atkins Diyeti Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar

Süt ve süt ürünleri kategorisine giren krema tüketimi günlük 45 ml’yi aşmamalı, peynir ise maksimum 115 gram olarak tüketilmelidir. Kilo kaybı yaşanmaya başlandığında özellikle kadınlar günlük 1500-1800 kalori, erkekler 1800-2000 kalori almalıdır. Protein bazlı bir diyet olan Atkins diyeti süresince bol protein alımı hedeflendiğinden yumurta tüketim miktarı serbesttir. Karbonhidrat alımına dikkat edilmesi şarttır. Vejetaryenlerin bu diyeti uygulaması zor olabilir. Ancak süt ve et yerine soya ürünleri tüketilebilir. Sızma zeytinyağı ve Hindistan cevizi yağı da vejetaryenlerce rahatlıkla tüketilebilir.

İlginizi Çekebilir: Diyabet Diyeti

  • Yazıyı Beğendin mi?  

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*