Çörek Otu Diyeti

Çörek Otu Diyeti

Pek çok yönden sağlığa faydası bulunan çörek otu diyeti ile de kilo vermeye yardımcı bir baharattır. Bağışıklık sistemini güçlendirme etkisi bulunan çörek otu, vücudu iltihaplanmalara karşı da korumaktadır. Öte yandan meme kanserine yakalanmamak isteyenlerin mutlaka çörek otu tüketmeleri gerekiyor. Uzmanlar tarafından midesi ve sindirim sistemi rahatsızlıkları bulunanlar ile şeker hastalarına da çörek otu tüketimi önemle tavsiye edilmektedir. Aşağıda diyetin nasıl uygulanacağı ve diyet kapsamında dikkat edilmesi gereken hususlara değinilecektir.

Çörek Otu Diyeti Listesi

Her öğün öncesinde yani yemeklerden önce yarım saat içerisinde 1 tatlı kaşığı çörek otu tüketilmesi çörek otu diyeti kapsamında yapılacak eylemi ifade etmektedir. Sabah – öğle – akşam öğünleri itibariyle günde toplam 3 kez tüketilmesi gerekmektedir. Bu arada çörek otu tüketiminde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunuyor. Bunlardan birincisi çörek otu tüketmeden önce iyice ezilmesi şarttır.

çörek otu diyeti listesi

Çörek otunun muhteviyatında bulunan maddelerin ortaya çıkması ve vücuda pozitif tesirini icra etmesi için bu şarttır. Doğrudan doğruya, ezilmeden tüketilmemesi gerekmektedir. Çörek otunun mutlaka evde ezilmesi de ikinci şartı oluşturmaktadır. Toz olarak piyasada bulunan çörek otunun diyette tüketilmemesi tavsiye edilmektedir. Zira çörek otu içeriğinde yer alan faydalı maddelerin pek çoğu uçucu niteliğe sahip olduğu için açıkta satılan çörek otu tozlarının diyetetik bir faydası bulunmamaktadır. Evinde öğütme makinesi olanların çörek otunu taze olarak öğütmesi ve düzenli bir şekilde kullanımı sağlanmalıdır. Toz haline getirilmesi mümkün değil ise çörek otu yağı da kullanılabilir. Bunun için her yemeğin öncesinde yarım çay kaşığı kadar tüketilmesi yeterli gelecektir. Çörek otu yağı da metabolizmayı hızlandırmakta, tüketilen yiyecekleri daha kısa sürede yakılmasına vesile olmaktadır. Bu şekilde 6 günde 5 kilo kadar vermek mümkün olmaktadır. Ancak her şok diyette olduğu gibi çörek otu diyeti de süreklilik arz etmemesi gereken bir diyettir.

Çörek Otu Diyeti Dikkat Edilecek Kurallar

Yukarıda belirtildiği üzere çörek otu diyeti kapsamında tüketilecek çörek otu doğrudan tüketildiği takdirde sindirilmesi mümkün değildir. Oksidasyon nedeniyle de çörek otu yağının hemen tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Zira hemen acılaşma belirtileri gösterebilir. Öte yandan öğütülmüş çörek otu veya çörek otu yağı süt ve yoğurt ile birlikte tüketilmemelidir. Aç karnına mide ile temas etmesi burada kilit noktayı teşkil etmektedir. Tadından pek hoşlanmayanlar için dut kurusu, kuru siyah üzüm gibi tatlandırıcı yemişlerle birlikte tüketilebilir.

İlginizi Çekebilir: Yoğurt Diyeti

  • Yazıyı Beğendin mi?  
Sonraki Yazı

Benzer Yazılar

Yapılan Yorum (1)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*