Hurma Diyeti

 Hurma Diyeti

Medine hurması da denilen kuru hurma, lif oranı yüksek olan bir gıdadır. Bu özelliği sayesinde uzun süre tok tutar. Glisemik indeksinin düşük olması da diyet listelerinde kullanılması açısından önemlidir. Haftada 5 veya 7 kilo vermek için hurma diyeti uygulanabilir. Hurmadaki fibrin miktarının yüksekliği de diyeti yapan kişinin kabız olmasını veya hazımsızlık sıkıntısı yaşanmasını engeller. Ayrıca çok büyük olmayan standart ölçülerde bir yaş hurma 23 kaloridir. 100 gram kuru hurmada ise 277 kalori bulunmaktadır. Bu sayede hurma diyeti ile hem göbek eritilir hem de hızlı kilo verimi meydana gelir. Bir hafta boyunca düzenli olarak uygulanan hurma diyeti sonucunda istenilen kiloya varılır. Günde 21 tane hurma yiyerek yapılan diyette, bir gün öncesinde hurmalar suya konulur. Suya koymadan önce hurmayı ikiye kesmek daha iyi sonuç verir. Suda bekletilen hurmada tok tutma özelliği artar.

Hurma Diyeti

 Hurma Diyeti Listesi

Haftada 5 ile 7 kilo arasında vermek için uygulanan hurma diyeti listesi günlük 21 hurmadan oluşur ve bu sayı üç öğüne bölünür. Bir hafta boyunca sabah kahvaltısında 1 kase yağsız yoğurt ve 7 hurma yenir. Dikkat edilmesi gereken husus kullanılan kasenin çok büyük olmamasıdır. Öğle yemeğinde de 7 tane hurma bir bardak yağsız süt eşliğinde yenir. Öğle yemeklerinde kullanılan sütün yağlı olması diyete büyük zarar vermez. Ancak yağsız süt tercihi hedefe ulaşmakta kolaylık sağlar. Aynı şekilde diyet süresi boyunca akşam yemeklerinde de 7 tane önceden ıslatılmış hurma ve yine bir kase yağsız yoğurt yenmesi gerekir. Özellikle akşam yemeklerindeki yoğurtlar büyük kaselerde olmamalıdır.

 Hurma Diyetinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sağlıklı kilo vermek içim uygulanan hurma diyeti uygulanırken dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Özellikle diyet boyunca su içmek çok önemlidir. Günlük en az 2.5 litre su içmek hem diyet sürecini daha kolay geçirmenize yardım eder hem de hurmadaki tok tutucu özelliği arttırır. Ayrıca günde 40-45 dakika orta tempoda yürüyüş yapmak da diyetteki istenilen hedefe ulaşmada yardımcı olacaktır. Şeker hastası olan kişilerin bu diyetten uzak durması gerekir. Hurmanın içerdiği şeker oranı vücutta ani şeker yükselmesine sebep olabilir. Bu tarz rahatsızlığı bulunmayan kişilerde de doktora danışmakta fayda vardır. Beklenmeyen bir etkiyle karşılaşılırsa vakit kaybetmeden hastahaneye gitmek gerekir.

İlginizi Çekebilir: Yumurta Diyeti

  • Yazıyı Beğendin mi?  

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*