Karpuz Diyeti

Karpuz Diyeti

Meyve tüketmeyi seven ve kilo vermek isteyenleri kulağına hoş gelen karpuz diyeti yaz aylarının favori diyetleri arasında yer alıyor. Yüzde 92 oranında su içeren karpuz sayesinde bir haftada 5 kilo vermek mümkün olabiliyor. Bu sayede bu diyet hızlı kilo verdiren diyet listesinde başlarda yer alıyor. Karotenoid, A vitamini ve likopenden zengini olan karpuz meyve şekeri de içerdiğinden kan şekerini hızlı yükseltip düşürdüğü hatırdan çıkarılmamalıdır. Bu diyet özellikle diyabet şikayeti olanlar için tavsiye edilmiyor.

Karpuz Diyeti

Karpuz Diyeti Listesi

Sabahları aç karnına 2 bardak su ile başlayan karpuz diyeti akşam yemeği hariç her öğün ve ara öğünde 1 dilim karpuz yemeyi gerekli kılmaktadır. Bu nedenle bundan sonra, karpuz, yoğurt, peynir ve ekmek ifadelerinden aç karnına 2 bardak su, 1 dilim karpuz, 200 gr light yoğurt, 30 gr peynir ve 1 dilim light ekmek anlaşılmalı, bu miktarlar geçilmemelidir. Birinci gün kahvaltıda su, karpuz, ekmek ve peynir tüketin. Öğleyin karpuz, peynir, ekmek üçlüsü var. İkindi vakti karpuz yiyerek ara öğününüzü tamamlayın. Akşam yemeğinde 200 gr ızgara tavuk göğsü, salata ve ekmek var. Gece karpuz ekmek yiyerek olası açlığınızı bastırın. İkinci gün kahvaltıda su, karpuz ve ekmeğin yanı sıra 1 fincan çay ve 1 adet yumurta tüketin. Öğle yemeğinde karpuz,  yoğurt, ekmek ve 200 gr patlıcan salatası yiyin. İkindi ara öğünü yine karpuz var. Akşam yemeği ekmek ve salatanın da ötesinde 200 gr ızgara biftekle harika bir öğün yaşayın. Izgara biftek yerine 200 gr ızgara kuşbaşı et yenebilir. Gece acıkan karpuz peynire devam ediyor. Üçüncü gün kahvaltısı su, ekmek ve çaydan oluşuyor. Öğle yemeği salata, ekmek ve 200 gr balıktan oluşuyor. İkindi karpuzu devam ederken yoğurt ve salatanın yanında akşam yemeğinde haşlanmış kabak var. Karpuz peynir ile günü sonlandırıyoruz. Dördüncü gün su, karpuz ve ekmekten oluşan kahvaltı menüsü var. Öğleyin ekmek ve salataya yağsız mantar sote eşlik ediyor. Karpuz ve yoğurtla öğle yemeği yeniyor. İkindi karpuzuna yoğurt eşlik ediyor. Akşam 200 gr yağsız kıymadan köfte ve yanında salata var.  Geceye karpuz peynire devam ediliyor. Beşinci gün su, karpuz ve peynir üçlüsüyle kahvaltı edin. Fırında kabak mücver, ekmek ve salatadan oluşan öğle yemeğinin akabinde ikindi karpuzu unutulmuyor. Akşam menüsünde 200 gr kuşbaşı et ile karışık sebze fırınlanarak yapılan güveç var. Gece acıkan karpuz ekmek yapabilir.

Karpuz Diyet Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar

Karpuz tüketiminin yükseldiği karpuz diyeti metabolizma şikayetleri olanlar için uygun değildir. Böbrek, kalp ve şeker hastalığı bulunanlar bu diyeti yapmamalıdır. Emzikli anneler ve anne adaylarının da karpuz diyeti yapması önerilmiyor. Ergenlik dönemindeki kız ve erkeklerin de bu diyetten uzak durması icap ediyor. Sağlıklı bir diyet için mutlaka doktor ve/veya diyetisyenle çalışmak isabetli olacaktır. Sürdürülebilir bir kiloya düşmek için salt diyet yapmak yerine egzersizlerle desteklemek uzmanlarca önerilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Çorba Diyeti

  • Yazıyı Beğendin mi?  2
Sonraki Yazı

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*