Kolesterol Diyeti- Kalp Hastaları Dikkat

Kolesterol Diyeti- Kalp Hastaları Dikkat

Yüksek kolesterol nedeniyle kalp rahatsızlıkları ve kalp krizinden ölümler günümüzde oldukça çoğalmıştır. Bu bakımdan kolesterol diyeti ve yaşam biçimi değişiklikleri uzmanlarca önerilmektedir. LDL adı verilen kötü kolesterolden kurtulmak, bu diyetin hedefini oluşturuyor. Ancak kolesterol rahatsızlığı tespit edilmiş hastalar, ilaçlarını bırakarak doktordan habersiz bir diyete girişmemelidir. bu ilaçların birden bire kesilmesi sağlığı büyük derecede riske atmak anlamına gelmektedir.

Kolesterol Diyeti Listesi

İlk güne yayılmış bir kolesterol diyeti listesi kapsamında hedef, meyve ve 5 porsiyon sebze tüketilmesidir. Bildiğimiz gibi meyve ve sebzeler antioksidan bakımından zengin besinler arasında yer almaktadır. Mevsimi gelmiş olan meyve ve sebzelerin tüketilmesi de başka bir önemli konudur. Örneğin bu konuda nar ve kırmızı üzüm, mevsiminde tüketildiği takdirde iyi sonuçlar verir. Tere – roka salatası yağsız ve tuzsuz bir şekilde akşam ve öğlen öğünlerinde rahatlıkla tüketilebilir. İkinci gün yağdan uzak durulup kırmızı etin yağlı kısımları, tavuğun derisi ayrılır. Hazır işlenmiş gıdalar bu süreçte oldukça sakıncalıdır. Margarin ve margarinden yapılmış hamur işi de sakıncalı diğer bir gıdayı oluşturmaktadır.

kolesterol diyeti

Üçüncü gün söz, zeytinyağındadır. Kızartma yemekleri dahi zeytinyağı ile rahatlıkla yapılabilir. Kanola yağı ve keten tohumu yağı da salatalara konulabileceği gibi doğrudan da yenebilir. Ancak keten tohumunun yemeklerde kullanımı sakınca teşkil etmektedir. Dördüncü gün kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı bir besin olan sarımsak günüdür. Sarımsak, tansiyonu düşürür, kanı sulandırır. Araştırmalar, sarımsak tüketenlerin kalp krizi riskinin düşük olduğunu da göstermiştir. Sebze ve et yemeklerine sarımsak ilavesi kolaylıkla alışkanlık haline getirilebilir. Beşinci gün tahıl (bezelye, nohut, mercimek ve fasulye) tüketimi zamanıdır. Söz konusu gıdalar demir ve B vitamin kaynağıdır. Zengin lifi sayesinde kolesterolü düşürücü etki yapmaktadır. Tekli doymamış yağ asitli bir kolesterol kontrolü söz konusudur. Altıncı gün kahvaltıda arpa kepeği ya da yulaf tüketimi bulunmaktadır. Her iki gıda kolesterol emilimini sona erdirir. Bir bardak kefir ile arpa kepeği ve yulaf karıştırılarak içilebilir. Son gün atıştırmak üzere işlenmemiş kuruyemiş yiyin. Günde bir avuç ceviz içi, badem, fıstık, fındık tüketildiği takdirde kolesterol oranı dengeye gelir. Doymamış yağ asitleri, bahsi geçen kuruyemişler için ideal besin kaynağıdır. Hızlı kilo verdiren diyet listesine dikkat edilmelidir.

Kolesterol Diyeti Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar

Kronik rahatsızlığı bulunan hastalar, gebeler ve yaşlılar gibi yüksek risk grupları kolesterol diyeti yapmamalıdır. Bu diyeti yapma niyetinde olanlar için yukarıda belirtilen besinlerin yanı sıra günlük yaşamda alınan alıç çayı damar dostu bir ürün olarak karşımıza çıkmaktadır. Günde iki veya üç fincan kadar içilmesi tavsiye ediliyor. Günde bir bardak kefir tüketimi kolesterolle mücadelede iyi bir araçtır. Bir avuç badem veya cevizle birlikte çekirdekli kuru üzüm de kolesterolü düşürmede etkilidir.

İlginizi Çekebilir: Diyabet Listesi

  • Yazıyı Beğendin mi?  

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*