Sağlıklı Kilo Vermek İçin Yumurta Diyeti

 Sağlıklı Kilo Vermek İçin Yumurta Diyeti

Yumurta içerisinde bulunan D, E, K vitaminleri açısından oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Bir çok diyet listesinin baş tacı konumunda olan yumurtada kalsiyum ve çinko da bol miktarda vardır. İnsanların çoğu için uygulanılabilir olan yumurta diyeti sayesinde üç günde üç kilo verebilirsiniz. Verilen kilo miktarı, yumurta diyetini uygulayacak kişinin yaşına, kilosuna ve cinsiyetine göre artabilir. Örneğin çok kilolu olan bir erkek bu diyet sayesinde fazla kilosu daha az olan bir kadına göre daha fazla kilo kaybı yaşayacaktır. Yumurta diyeti sayesinde bir haftada on kiloya kadar verilebilir. Çünkü çok büyük veya çok küçük olmayan bir yumurtada 77 kalori bulunur. Az kalorili olmasına rağmen orta boy bir yumurtada 6 gram protein ve 5 gram aminoasit yağlar bulunur. Bu oranlar sayesinde yumurta yiyen insanlar, yemeyen insanlara göre daha hızlı ve daha kolay kilo verir. Çünkü yumurta uzun süre tok hissetmeye yardımcı olacak bir besindir.

Yumurta Diyeti

 Yumurta Diyeti Listesi

Bir haftada beş kilo vermek isteyen kişilerin yapması gereken yumurta diyeti listesi sadece yumurtadan oluşmaz. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için her tip besinden yardım almak gerekir. Yumurta diyetinde kahvaltılarda ikişer adet haşlanmış yumurta yenmelidir. Aynı zamanda kahvaltılarda diyetin yapıldığı mevsime emeyvelerden birer porsiyon tüketmekte fayda vardır. Fazla meyveden kaçınmak gerekir ancak meyvelerdeki vitaminle kilo verme sürecini hızlandırır. Öğle yemeklerinde yeşil sebzeler, yağız peynir ile hazırlanmış salata, meyve, iki yumurta, buharda pişmiş veya haşlanmış sebze veya tavuk tercih edilebilir. İsteğe bağlı olarak bir dilim tam buğday veya tam tahıllı ekmek tüketilebilir. Akşam yemeklerinde ise buharda pişmiş sebze, haşlanmış tavuk veya çorba gibi hafif ve kalorisi az yiyecekler yenmelidir.

 Yumurta Diyetinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sağlıklı bir şekilde fit vücuda sahip olmak isteyenlerin yapabileceği yumurta diyetinde dikkat edilmesi gerekenler bulunmaktadır. Özellikle kolesterol hastaları, safra kesesi alınmış kişiler, devamlı kullanması gereken ilaçları bulunan ve yumurtaya alerjisi olan kişiler bu diyeti uygulamadan önce doktora sormalıdır. Uzun süreli yumurta yemek, içerdiği protein miktarının fazla olması nedeniyle kas kaybına yol açar. Bu sebeple yumurta diyetini uzun süre uygulamak sakıncalıdır. Ayrıca kalp hastalığı bulunan kişilerde yumurtanın fazla tüketilmesi, hastalığın seviyesini arttırdığı için kalp hastalarının bu diyetten uzak durması  gerekir. Diyeti uygulamadan önce ve diyet esnasında olağandışı bir durumla karşılaşıldığı zaman, vakit kaybetmeden doktora gitmek gerekir.

İlginizi Çekebilir: Selülit Diyeti

  • Yazıyı Beğendin mi?  
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Benzer Yazılar

Yapına Yorumlar (2)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*